Skip to content

304 Fourth Ave, Unit 207Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 11, 2018

Property Information

Block3403
Lot2.16
QualifierC0207
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage503
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
30%
Improvement Value:$199,500
70%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,252+10.5%
2024$3,848+20.5%
2023$3,193+3.3%
2022$3,090+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft503DeedBook 9305, Page 3957Recorded8/9/2018

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 8582, Page 4322

Property Built

Built

Year Built: 1965