Skip to content

304 Fourth Ave, Unit 307Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block3403
Lot2.28
QualifierC0307
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage503
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
30%
Improvement Value:$199,500
70%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,252+10.5%
2024$3,848+20.5%
2023$3,193+3.3%
2022$3,090+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft503DeedBook 9431, Page 4730Recorded8/6/2020

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 8615, Page 3611

Property Built

Built

Year Built: 1965