Skip to content

304 Fourth Ave, Unit 211Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block3403
Lot2.18
QualifierC0211
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage618
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,400
30%
Improvement Value:$241,300
70%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,145+10.5%
2024$4,655+20.5%
2023$3,862+3.3%
2022$3,737+14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft618DeedBook 9718, Page 9836Recorded12/27/2024

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft618DeedBook 9629, Page 2174Recorded12/30/2022

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft618DeedBook 9252, Page 1198Recorded10/4/2017

Property Sale

SaleMulti
$189,750
DeedBook 8682, Page 9243

Property Built

Built

Year Built: 1965