Skip to content

304 Fourth Ave, Unit 208Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Oct 5, 2023

Property Information

Block3403
Lot2.21
QualifierC0208
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage618
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,400
30%
Improvement Value:$241,300
70%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,145+10.5%
2024$4,655+20.5%
2023$3,862+3.3%
2022$3,737+14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000

From:

To:

Sq Ft618DeedBook 9663, Page 9910Recorded10/17/2023

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

Sq Ft618DeedBook 9553, Page 5588Recorded10/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$199,000
DeedBook 8626, Page 6053

Property Built

Built

Year Built: 1965