Skip to content

1211 Grand Ave, Unit 102Asbury Park, NJ 07712

Built 2006

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Nov 5, 2015

Property Information

Block3503
Lot6.02
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,094
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
30%
Improvement Value:$417,700
70%
Total Assessment$596,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,991+10.5%
2024$8,135+18.4%
2023$6,871+6.3%
2022$6,462+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft1,094DeedBook 9142, Page 2335Recorded12/1/2015

Property Sale

Sale
$257,500

From:

To:

Sq Ft1,094DeedBook 9053, Page 4769Recorded1/27/2014

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 8640, Page 9073

Property Built

Built

Year Built: 2006