Skip to content

508 Monroe Ave, Unit 301Asbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 7, 2018

Property Information

Block3208
Lot4.05
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,093
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,900
30%
Improvement Value:$387,100
70%
Total Assessment$553,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,176+12.6%
2024$7,263+21.5%
2023$5,977+3.3%
2022$5,783+5.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,093DeedBook 9287, Page 7666Recorded5/17/2018

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,093DeedBook 9202, Page 9529Recorded12/15/2016

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 8470, Page 1818

Property Built

Built

Year Built: 2004