Skip to content

910 Main Street, Unit 2aAsbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 1, 2018

Property Information

Block2706
Lot14.09
QualifierC2201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,174
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
30%
Improvement Value:$290,800
70%
Total Assessment$415,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,320+10.5%
2024$5,719+16.3%
2023$4,919+2.3%
2022$4,807+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,174DeedBook 9312, Page 9717Recorded9/21/2018

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 8521, Page 6624

Property Built

Built

Year Built: 2004