Skip to content

302 Fifth Ave, Unit 16Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 23, 2013

Property Information

Block3505
Lot4.18
QualifierC0316
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage389
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
30%
Improvement Value:$211,300
70%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,343+12.6%
2024$3,857+15.2%
2023$3,350+7.2%
2022$3,125+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft389DeedBook 9016, Page 9335Recorded6/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960