Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 6Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block3603
Lot9.02
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage430
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
30%
Improvement Value:$187,100
70%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,026+8.5%
2024$3,712+26.0%
2023$2,945+15.4%
2022$2,553+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000

From:

To:

Sq Ft430DeedBook 9160, Page 2915Recorded4/8/2016

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 8517, Page 8232

Property Built

Built

Year Built: 1965