Skip to content

309 Fourth Ave, Unit 102Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2023

Property Information

Block3505
Lot8.06
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
30%
Improvement Value:$337,800
70%
Total Assessment$482,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,135+10.5%
2024$6,456+18.2%
2023$5,464+0.3%
2022$5,446-2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft795DeedBook 9492, Page 1968Recorded3/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$217,425
DeedBook 8782, Page 9581

Property Built

Built

Year Built: 1965