Skip to content

300 Deal Lake Dr, Unit 11Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block3705
Lot7.112
QualifierC0011
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage774
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,200
30%
Improvement Value:$327,100
70%
Total Assessment$467,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,845+12.6%
2024$6,080+34.5%
2023$4,520+5.4%
2022$4,290+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$244,900

From:

To:

Sq Ft774DeedBook 9154, Page 7950Recorded3/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960