Skip to content

311 Fourth Ave, Unit 204Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block3505
Lot8.21
QualifierC0204
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage573
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,500
30%
Improvement Value:$299,700
70%
Total Assessment$428,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,331+10.5%
2024$5,728+18.2%
2023$4,847+2.3%
2022$4,738-1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft573DeedBook 9505, Page 7545Recorded4/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965