Skip to content

1203 Bergh St, Unit 202Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block3505
Lot8.35
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage570
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,800
30%
Improvement Value:$298,100
70%
Total Assessment$425,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,298+10.5%
2024$5,699+18.2%
2023$4,822+2.3%
2022$4,714+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft570DeedBook 9653, Page 5068Recorded7/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1965