Skip to content

1203 Bergh St, Unit 302Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block3505
Lot8.53
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage570
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
30%
Improvement Value:$309,500
70%
Total Assessment$442,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,537+10.5%
2024$5,915+18.1%
2023$5,007+2.3%
2022$4,894+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft570DeedBook 9565, Page 6889Recorded12/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965