Skip to content

1501 Grand AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1921

Last Sale Price
$463,500
Last Sale Date
Oct 24, 2014

Property Information

Block3601
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class45
Description2SSAB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,806
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$662,700
52%
Improvement Value:$611,400
48%
Total Assessment$1,274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,248+5.7%
2024$18,215+23.6%
2023$14,734+9.4%
2022$13,465+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$463,500

From:

To:

Sq Ft3,806DeedBook 9087, Page 2762Recorded11/3/2014

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8878, Page 1321

Property Built

Built

Year Built: 1921