Skip to content

503 Sixth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$467,500
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block3601
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class45
Description2.5SFB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,678
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$742,600
56%
Improvement Value:$595,300
44%
Total Assessment$1,337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,296+14.0%
2024$14,301-2.2%
2023$14,615+3.9%
2022$14,065+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$467,500
DeedBook 8912, Page 3667

Property Built

Built

Year Built: 1920