Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 1cAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block3703
Lot3.04
QualifierC0103
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
30%
Improvement Value:$292,700
70%
Total Assessment$418,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,184+10.5%
2024$5,595+16.2%
2023$4,814+5.3%
2022$4,571+10.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9688, Page 2194Recorded5/14/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920