Skip to content

407 Sixth Avenue, Unit 3Asbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Apr 30, 2020

Property Information

Block3602
Lot14.03
QualifierC0003
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage542
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,200
30%
Improvement Value:$243,300
70%
Total Assessment$347,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,138+38.1%
2024$3,720+23.8%
2023$3,005+10.4%
2022$2,723+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft542DeedBook 9418, Page 5520NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/5/2020

Property Sale

SaleMulti
$174,900
DeedBook 8417, Page 8698

Property Built

Built

Year Built: 2004