Skip to content

301 Sixth Ave, Unit 202Asbury Park, NJ 07712

Built 1962

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block3603
Lot10.08
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage717
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,300
30%
Improvement Value:$341,500
70%
Total Assessment$487,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,350+10.5%
2024$6,651+23.0%
2023$5,408+10.3%
2022$4,901-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft717DeedBook 9232, Page 9541Recorded6/27/2017

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft717DeedBook 9158, Page 5444Recorded3/29/2016

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft717DeedBook 9028, Page 8169NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/2/2013

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 8733, Page 8296

Property Built

Built

Year Built: 1962