Skip to content

301 Sixth Ave, Unit 101Asbury Park, NJ 07712

Built 1962

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 4, 2008

Property Information

Block3603
Lot10.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage717
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
30%
Improvement Value:$324,500
70%
Total Assessment$463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,983+10.5%
2024$6,319+20.2%
2023$5,258+10.3%
2022$4,766-2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 8737, Page 6308

Property Built

Built

Year Built: 1962