Skip to content

301 Sixth Ave, Unit 301Asbury Park, NJ 07712

Built 1962

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 9, 2018

Property Information

Block3603
Lot10.17
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,600
30%
Improvement Value:$388,600
70%
Total Assessment$555,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,366+10.5%
2024$7,569+22.1%
2023$6,202+10.4%
2022$5,620-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9301, Page 702Recorded7/17/2018

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 8668, Page 2788

Property Built

Built

Year Built: 1962