Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 3aAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$341,350
Last Sale Date
May 4, 2020

Property Information

Block3606
Lot10.21
QualifierC0401
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,800
30%
Improvement Value:$298,100
70%
Total Assessment$425,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,417+9.5%
2024$5,861+18.4%
2023$4,950+15.4%
2022$4,290+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$341,350

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9413, Page 3229Recorded5/11/2020

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 8508, Page 2872

Property Built

Built

Year Built: 1960