Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 14Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 7, 2024

Property Information

Block3603
Lot9.10
QualifierC0203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage664
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,400
30%
Improvement Value:$248,300
70%
Total Assessment$354,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,344+8.5%
2024$4,927+26.0%
2023$3,909+15.4%
2022$3,388+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft664DeedBook 9712, Page 901Recorded11/7/2024

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 8998, Page 8545

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 8536, Page 4982

Property Built

Built

Year Built: 1965