Skip to content

306 Deal Lake Dr, Unit 45Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$392,500
Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block3705
Lot7.408
QualifierC0045
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage665
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,200
30%
Improvement Value:$285,000
70%
Total Assessment$407,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,964+12.5%
2024$5,300+34.5%
2023$3,939+5.3%
2022$3,739+0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$392,500

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 9675, Page 1563Recorded1/23/2024

Property Sale

Sale
$230,500

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 9287, Page 5445Recorded5/16/2018

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 9200, Page 364Recorded11/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960