Skip to content

301 Sixth Ave, Unit 307Asbury Park, NJ 07712

Built 1962

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 6, 2024

Property Information

Block3603
Lot10.23
QualifierC0307
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
30%
Improvement Value:$275,200
70%
Total Assessment$393,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,925+10.5%
2024$5,360+15.1%
2023$4,656+6.3%
2022$4,380-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft670DeedBook 9687, Page 8196Recorded5/10/2024

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft670DeedBook 9447, Page 9191Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$168,500

From:

To:

Sq Ft670DeedBook 9130, Page 2259Recorded9/4/2015

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 8822, Page 8547

Property Built

Built

Year Built: 1962