Skip to content

1119 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$837,000
Last Sale Date
May 3, 2017

Property Information

Block2304
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SF 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,120
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,600
38%
Improvement Value:$913,900
62%
Total Assessment$1,474,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,475+9.8%
2024$20,466+21.1%
2023$16,906+6.8%
2022$15,827+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$837,000

From:

To:

Sq Ft3,120DeedBook 9230, Page 4840Recorded6/8/2017

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,120DeedBook 9047, Page 8653Recorded12/5/2013

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8296, Page 1689

Property Built

Built

Year Built: 1920