Skip to content

316 Sixth Avenue Unit 1bAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Apr 28, 2011

Property Information

Block3606
Lot1.02
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,600
30%
Improvement Value:$295,400
70%
Total Assessment$422,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,070+12.6%
2024$5,392+36.1%
2023$3,963+5.4%
2022$3,761+0.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 8890, Page 3714

Property Built

Built

Year Built: 1987