Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 7bAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 30, 1988

Property Information

Block3704
Lot2.62
QualifierC0702
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage814
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,800
30%
Improvement Value:$298,100
70%
Total Assessment$425,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,092+12.6%
2024$6,300+29.4%
2023$4,868+4.3%
2022$4,667+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4898, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1920