Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 1dAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block3606
Lot10.08
QualifierC0204
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,100
30%
Improvement Value:$319,900
70%
Total Assessment$457,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,885+9.5%
2024$6,289+26.7%
2023$4,964+15.3%
2022$4,304+5.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9610, Page 8098Recorded8/17/2022

Property Sale

Sale
$312,500

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9294, Page 6717Recorded6/27/2018

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9155, Page 4747Recorded3/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$26,000
DeedBook 5390, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1960