Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 2eAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Dec 4, 2017

Property Information

Block3606
Lot10.17
QualifierC0305
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,100
30%
Improvement Value:$305,800
70%
Total Assessment$436,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,583+9.5%
2024$6,012+18.4%
2023$5,078+15.4%
2022$4,402+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9271, Page 7792Recorded2/5/2018

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

DeedBook 9243, Page 4595NU CodeSheriff sale (12)Recorded8/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 8054, Page 4964

Property Built

Built

Year Built: 1960