Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 2hAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 14, 2014

Property Information

Block3606
Lot10.20
QualifierC0308
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,900
30%
Improvement Value:$284,600
70%
Total Assessment$406,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,124+9.5%
2024$5,593+18.4%
2023$4,724+15.4%
2022$4,095+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9066, Page 7550Recorded5/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960