Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 4gAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Dec 30, 2008

Property Information

Block3703
Lot5.27
QualifierC0407
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,300
30%
Improvement Value:$313,400
70%
Total Assessment$447,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,439+12.6%
2024$5,720+20.4%
2023$4,751+5.3%
2022$4,511+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$176,000
DeedBook 8751, Page 6141

Property Built

Built

Year Built: 1955