Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 5aAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 11, 2013

Property Information

Block3606
Lot10.37
QualifierC0601
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
30%
Improvement Value:$324,400
70%
Total Assessment$463,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,981+9.5%
2024$6,377+18.4%
2023$5,386+15.4%
2022$4,668+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9020, Page 8785Recorded6/21/2013

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9019, Page 6348Recorded6/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960