Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 3gAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 27, 2011

Property Information

Block3606
Lot10.27
QualifierC0407
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,400
30%
Improvement Value:$430,200
70%
Total Assessment$614,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,259+9.5%
2024$8,457+18.4%
2023$7,143+15.4%
2022$6,191+5.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 8898, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1960