Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 4gAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$254,250
Last Sale Date
Apr 28, 2011

Property Information

Block3606
Lot10.35
QualifierC0507
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,500
30%
Improvement Value:$439,800
70%
Total Assessment$628,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,467+9.5%
2024$8,645+18.4%
2023$7,303+15.4%
2022$6,330+5.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$254,250
DeedBook 8889, Page 2898

Property Built

Built

Year Built: 1960