Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 4bAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 16, 2015

Property Information

Block3606
Lot10.30
QualifierC0502
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,311
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,100
30%
Improvement Value:$450,500
70%
Total Assessment$643,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,696+9.5%
2024$8,855+18.4%
2023$7,480+15.4%
2022$6,484+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 9124, Page 9661Recorded8/3/2015

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 8976, Page 4883

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 8087, Page 8013

Property Built

Built

Year Built: 1960