Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 4eAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$43,500
Last Sale Date
Mar 13, 2001

Property Information

Block3606
Lot10.33
QualifierC0505
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,800
30%
Improvement Value:$298,100
70%
Total Assessment$425,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,417+9.5%
2024$5,861+18.4%
2023$4,950+15.4%
2022$4,290+5.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$43,500
DeedBook 8011, Page 3822

Property Built

Built

Year Built: 1960