Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 2aAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jun 30, 1999

Property Information

Block3606
Lot10.13
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,900
30%
Improvement Value:$284,600
70%
Total Assessment$406,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,124+9.5%
2024$5,593+18.4%
2023$4,724+15.4%
2022$4,095+4.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 5866, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1960