Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 5cAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block3606
Lot10.39
QualifierC0603
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,311
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,100
30%
Improvement Value:$450,500
70%
Total Assessment$643,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,696+9.5%
2024$8,855+18.4%
2023$7,480+15.4%
2022$6,484+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 9736, Page 1903Recorded5/2/2025

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 9662, Page 7150Recorded10/6/2023

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 8434, Page 2481

Property Built

Built

Year Built: 1960