Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 4cAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block3606
Lot10.31
QualifierC0503
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,311
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,800
30%
Improvement Value:$440,400
70%
Total Assessment$629,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,481+9.5%
2024$8,658+18.4%
2023$7,312+15.3%
2022$6,339+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 9440, Page 3405Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 9190, Page 9673Recorded10/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 8454, Page 1188

Property Built

Built

Year Built: 1960