Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 1gAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block3606
Lot10.11
QualifierC0207
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,200
30%
Improvement Value:$411,000
70%
Total Assessment$587,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,847+9.5%
2024$8,079+18.4%
2023$6,824+15.4%
2022$5,916+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 5999, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1960