Skip to content

1415 Webb StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$396,500
Last Sale Date
Feb 10, 2015

Property Information

Block3606
Lot6.04
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2 S CONDO SLAB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
30%
Improvement Value:$487,600
70%
Total Assessment$696,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,019+12.6%
2024$8,900+13.0%
2023$7,876+97.1%
2022$3,996+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$396,500

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 9103, Page 6354NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded3/12/2015

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 8612, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1925