Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 8fAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 8, 2015

Property Information

Block3704
Lot2.75
QualifierC0805
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,600
30%
Improvement Value:$416,700
70%
Total Assessment$595,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,913+12.6%
2024$8,808+29.4%
2023$6,805+4.3%
2022$6,524+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 9136, Page 866Recorded10/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920