Skip to content

303 Sunset Ave, Unit 103Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 29, 2009

Property Information

Block3606
Lot8.07
QualifierC0103
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,900
30%
Improvement Value:$361,400
70%
Total Assessment$516,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,314+10.9%
2024$6,593+13.6%
2023$5,801+1.0%
2022$5,746+14.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 8771, Page 2755

Property Built

Built

Year Built: 1975