Skip to content

303 Sunset Ave, Unit 304Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Nov 14, 2011

Property Information

Block3606
Lot8.18
QualifierC0304
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,900
30%
Improvement Value:$361,400
70%
Total Assessment$516,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,564+10.5%
2024$6,843+13.1%
2023$6,051+5.3%
2022$5,746+14.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$199,900
DeedBook 8917, Page 6349

Property Built

Built

Year Built: 1975