Skip to content

303 Sunset Ave, Unit 203Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 5, 2010

Property Information

Block3606
Lot8.15
QualifierC0203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
30%
Improvement Value:$370,900
70%
Total Assessment$529,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,761+10.5%
2024$7,023+13.1%
2023$6,211+5.3%
2022$5,897+14.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 8862, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1975