Skip to content

303 Sunset Ave, Unit 207Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2014

Property Information

Block3606
Lot8.13
QualifierC0207
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,400
30%
Improvement Value:$423,200
70%
Total Assessment$604,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856+10.5%
2024$8,014+13.1%
2023$7,088+5.3%
2022$6,728+14.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 8839, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1975