Skip to content

218 Second Ave, Unit 102eAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2007

Property Information

Block3901
Lot1.02
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
30%
Improvement Value:$357,100
70%
Total Assessment$510,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,760+7.5%
2024$7,221+29.4%
2023$5,581+3.3%
2022$5,401-2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920