Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 4hAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Oct 18, 2017

Property Information

Block3704
Lot2.35
QualifierC0408
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage693
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,900
30%
Improvement Value:$237,800
70%
Total Assessment$339,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,656+12.6%
2024$5,025+29.4%
2023$3,884+4.4%
2022$3,722+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft693DeedBook 9257, Page 4235Recorded11/3/2017

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 8798, Page 8409

Property Built

Built

Year Built: 1920