Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 3bAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2024

Property Information

Block3703
Lot3.18
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,800
30%
Improvement Value:$307,400
70%
Total Assessment$439,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,493+10.5%
2024$5,875+16.2%
2023$5,054+5.3%
2022$4,799+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 9453, Page 2257Recorded10/29/2020

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 8353, Page 3545

Property Built

Built

Year Built: 1920